Adoracja Najświętszego Sakramentu w Skarżysku Kamiennej

w intencji świętości małżeństw i rodzin

 

W nocy z 5 na 6 sierpnia 2016 roku grupa doradców życia rodzinnego i parafian z parafii św. Mikołaja w Grabowcu pod przewodnictwem ks. Sławomira Adamczyka uczestniczyła w nocnej adoracji przed obrazem w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku Kamiennej.

Adoracja rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim oraz powitaniem przez kustosza sanktuarium ks. Jerzego Karbownika wszystkich przybyłych do sanktuarium.

Czuwanie rozpoczęto Nabożeństwem o świętość małżeństwa i rodziny. Następnym punktem czuwania było Nabożeństwo o wynagrodzenie za grzechy przeciw małżeństwu. Po krótkiej modlitwie w ciszy odprawiono Nabożeństwo wynagradzające za grzechy przeciw życiu. Czuwanie przeplatano odmawianiem wszystkich części różańca świętego.

Ostatnią część czuwania poświęcono Godzinie Miłosierdzia, przedstawiono postać świętej siostry Faustyny Kowalskiej, której zawdzięczamy kult i obraz Miłosierdzia Bożego. Odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego, Litanię o Miłosierdziu Bożym, Litanię do Matki Bożej Miłosierdzia.

Wszystkie rozważania i modlitwy poprowadzili uczestnicy adoracji. Nad oprawą muzyczną czuwały doradczynie: Renata Świderska i Krystyna Majdańska, które przygotowały i prowadziły śpiew. Całość przeplatano modlitwą w ciszy i osobistą adoracją.

Na zakończenie adoracji odprawiona została Msza św., w bazylice pod przewodnictwem ks. dra Sławomira Adamczyka, który podsumował nasze nocne czuwanie i podziękował siostrom, księżom pracującym w sanktuarium za możliwość naszej adoracji.

 

 

Podsumowanie Radomskiego Marszu dla Życia i Rodziny

 

 

15 maja 2016 r. po ulicach Radomia przeszedł V Radomski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: " Życie jest bezcenne”. Radomski Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął się Mszą św. sprawowaną w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. W czasie homilii kilkakrotnie podkreślał, jak ważna jest rodzina, czym ona jest oraz jakimi wartościami powinna się kierować, szczególnie miłością i ofiarnością wobec drugiego człowieka.


Po Eucharystii, wyruszył ulicami naszego miasta Marsz dla Życia i Rodziny przy akompaniamencie Orkiestry BIG BAND ze Szkoły Muzycznej w Radomiu. Zaszczycili nas przedstawiciele władz miasta z prezydentem Radosławem Witkowskim, parlamentarzyści, członkowie różnych organizacji i stowarzyszeń. Bardzo liczną grypę stanowiły rodziny z małymi dziećmi. Tradycyjnie było radośnie, kolorowo i bardzo rodzinnie.

Czytaj więcej...

Podsumowanie Marszu dla Życia i Rodziny

Kto w rodzinie - ten nie zginie

Po ulicach Radomia przeszedł IV Radomski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: "Rodzina - wspólnota - Polska". Radom był jednym ze 140 miast w kraju, w których odbyły się takie marsze. 

Czytaj więcej...

 

 

 

 

Dzień Świętości Życia, to ważna uroczystość w Kościele, która obchodzona jest 25 marca i przypada dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem.

W ramach obchodów Dnia Świętości Życia, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej w liczbie 45 osób uczestniczyło w XXXV Pielgrzymce Obrońców Życia na Jasnej Górze w dniu 21 marca 2015 r. W programie pielgrzymki były: wykłady, Msza św. i w Droga Krzyżowa.

W niedzielę 22 marca 2015r. o godz. 17.00 spod radomskiej katedry wyruszył VI Radomski Marsz dla życia. Marsz poprowadził ks. dr Sławomir Adamczyk. W czasie Marszu rozważane były tajemnice bolesne różańca w intencji świętości życia. Marsz zakończył się pod figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia pod kościołem oo Bernardynów. Wzięło w nim około 200 osób.

25 marca przypadły główne obchody Dnia Świętości Życia. W tym dniu, w kościele oo. bernardynów, po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, sprawowana była Msza św. z podjęciem dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik ordynariusz Diecezji Radomskiej.

Obecni na Mszy św. modlili się, aby w naszej ojczyźnie i na całym świecie szanowano prawo do życia każdego człowieka, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. A także za wszystkie rodziny katolickie i za matki oczekujące narodzenia swojego dziecka.

W czasie homilii biskup mówił: - Dzisiaj dziękujemy za tych, którzy na poziomie prawa bronią życia, za wszystkie organizacje i instytucje, za nasze duszpasterstwa - szczególnie Duszpasterstwo Rodzin - za wszystkie formy budzenia świadomości szacunku dla życia. Dziękujemy, że wiele matek i ojców rezygnowało z zamachu na życie swego nienarodzonego dziecka wówczas, gdy spotkali pomocną dłoń dobrej matki, ojca, przyjaciela, lekarza – kogoś, kto pomógł im przyjąć ten dar. Do tego dziękczynienia dołączmy modlitwę błagalną za tych, którzy stanowią prawo, aby w swoich decyzjach uwzględnili tę wielka wartość, jaką jest życie człowieka. Ta szczególna wartość jest określana, jako godność osoby. Modlimy się o szacunek dla każdego dziecka, poszanowanie godności tej osoby od momentu poczęcia. Włączamy się w wielkie dzieło modlitewnej pomocy dziecku poczętemu, ale zagrożonemu.

Po homilii, poproszono osoby, które były gotowe podjęcia się Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, aby wyszły na środek kościoła i złożyły wypełnione deklaracje. Ich nazwiska zostaną zapisane w Księdze Życia. Księga jest prowadzona w Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin od 2000 roku. Do tej pory zostało do niej wpisane prawie 5 000 osób. W 2015 roku do tego grona dołączyli nowi obrońcy życia.

Przyjmujący Duchową Adopcję osoby złożyły uroczyste przyrzeczenie, a następnie wszyscy otrzymali figurę małego Jasia. To naturalnej wielkości model 3 miesięcznego dziecka w łonie matki, w wieku 10 tygodni od poczęcia. - Ma zaledwie 5 cm, można go wziąć do ręki, przytulić, pocałować i uświadomić sobie, że kiedyś każdy z nas tak wyglądał - mówił ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

 

Po Eucharystii, jej uczestnicy, trzymając w dłoniach zapalone białe znicze, przeszli pod pomnik Maryi Matki Życia przy ul. Malczewskiego. Znicze ustawiono przed pomnikiem. Biskup Henryk Tomasik zawierzył dzieło obrony życia Maryi Matce Życia. Wśród osób omodlonych są niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat, osoby które zmagają się z trudnościami życiowymi, ofiary nieludzkiej przemocy, starszych i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość. 

Rekolekcje Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej

w Ośrodku Rekolekcyjnym w Turnie od 20-22 lutego 2015

 

Podsumowanie

W dniach 20-22 lutego Doradcy Życia Rodzinnego uczestniczyli w rekolekcjach w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Diecezji Radomskiej w Turnie. Tegoroczne rekolekcje poprowadził ks. dr Krzysztof Maj, proboszcz par. Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą.

Tematem wiodącym tegorocznych rekolekcji był temat: Ef fata - „Otwórz się”. Ksiądz rekolekcjonista mówił, o otwarciu się na Słowo Boże. Na wielu przykładach mówił, że „kto dobrze słucha, ten dobrze mówi”, że słuchać to zarazem „kochać”, bo piękno miłości przekłada się dar słuchania. W kolejnych konferencjach rekolekcjonista rozwijał treści związane z miłością odpowiedzialnością i przebaczeniem, podał również przepis na małżeństwo. Tematyka to była dopełniona nabożeństwem Drogi Krzyżowej.

W czasie rekolekcji zorganizowano spotkanie dyskusyjne, w czasie którego przedstawiono następujące tematy:

a.       sytuacja obrad w sprawie II Synodu Rodziny ogłoszonego przez papieża Franciszka
w Watykanie.

b.       wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia tabletki „dzień po”.

c.        bezdroża in vitro (przypadek szczeciński).

d.       wokół konwencji o przemocy.

 

Rekolekcje to także czas na modlitwę osobistą, Drogę Krzyżową, nabożeństwo pokutne i spowiedź. Był to szczególny czas, gdzie mogliśmy w ciszy, spokoju, bez pośpiechu zatrzymać się, aby przemyśleć wiele trudnych spraw i powierzyć je Matce Bożej, prosząc Ją o wstawiennictwo za nami. Dopełnieniem czasu rekolekcji były: Msza św., modlitwy poranne i wieczorne, Apel Maryjny. Na zakończenie rekolekcji mogliśmy ucałować relikwie św. Joanny Beretty Molla, która towarzyszyła nam w czasie całych rekolekcji i pozwoliła uzyskać odpust zupełny.

W rekolekcjach udział wzięło 41 osób, Doradców Życia Rodzinnego z różnych parafii w diecezji. Na zakończenie rekolekcji uczestnicy wyrażali radość ze wspólnego spotkania
i możliwości uczestnictwa, twierdząc, że każde spotkanie jest inne i bardzo potrzebne.

 

Odpowiedzialnymi za rekolekcję byli: ksiądz dr Sławomir Adamczyk, mgr Małgorzata Górka.