Jubileusz Małżeństw - Skarżysko Kamienna

5 listopada 2017r.

 

W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej gromadzą się małżeństwa, które w tym roku obchodzą złote i srebrne jubileusze. Jubileusz małżeński jest szczególną okazją dla małżonków, aby podziękować Panu Bogu za dar wspólnie przeżytych lat. Jest odpowiedzią na życzenie papieża Franciszka dania świadectwa innym małżeństwom, w jaki sposób realizować zobowiązania podjęte podczas składania przysięgi małżeńskiej w dniu ślubu.

We wspólnym świętowaniu uczestniczyło 30 par Złotych Jubilatów i 10 par, które obchodziły 25 lecie zawarcia sakramentu małżeństwa.

Mszy św. w bazylice ostrobramskiej przewodniczył bp Adam Odzimek. W homilii podziękował małżonkom za wspólnie przeżyte lata, za dawanie świadectwa życia.

 

Po Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu małżonkowie zawierzyli dalsze swoje życie małżeńskie Matce Bożej Miłosierdzia. Na pamiątkę spotkania otrzymali od kustosza sanktuarium ks. Jerzego Karbownika pamiątkowe krzyże i dyplomy.

 

Z Duszpasterstwa Rodzin obecni byli małżonkowie, którzy w tym roku obchodzili Jubileusz 25 lecia zawarcia małżeństwa:

?         Elżbieta i Adam Chojakowie ze Skarżyska Kamiennej,

?         Bożena i Robert Pawelcowie z Radomia,

?         Maria i Adam Ryciak z Anielina.

 

 

 

Jubileusz 25-lecia Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej - 21 października 2017 r.

 

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej obchodziło w tym roku Jubileusz 25 lecia swojej działalności. Jest on zbieżny z jubileuszem Diecezji Radomskiej utworzonej bullą Ojca Świętego Jana Pawła II Totu Tuus Poloniae populus 25 marca 1992 r.

 

Uroczystości jubileuszowe składały się z trzech części: Msza św., Sympozjum, Agapa.

 

Msza święta

Duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej ks. dr Sławomir Adamczyk przywitał gości przybyłych na uroczystość. Podziękował wszystkim, którzy tworzyli struktury duszpasterstwa rodzin przez 25 lat. Wśród tych osób są księża biskupi: bp Edward Materski, który tworzył struktury diecezji i powołał Wydział Duszpasterstwa Rodzin, bp Jan Chrapek, który powołał do istnienia Telefon Zaufania Linia braterskich serc, bp Zygmunt Zimowski, który powołał Specjalistyczną Poradnię Rodzinną Domowe Ognisko oraz bp Henryk Tomasik, który żywo interesuje się pracą naszego duszpasterstwa. Dzięki niemu został wprowadzony nowy program przygotowania do małżeństwa Droga do szczęśliwego małżeństwa.

Wymieniono nazwiska księży, którzy pełnili funkcję diecezjalnych duszpasterzy rodzin : ks. Stefana Szarego, ks. Tadeusza Lutkowskiego, ks. Czesława Murawskiego, ks. Dariusza Karaska, śp. ks. Jana Adachę, ks. Artura Lacha.

Podziękowano także dekanalnym duszpasterzom rodzin, kustoszom sanktuariów maryjnych, doradcom życia rodzinnego i ich rodzinom.

Podziękowano doradcom, którzy pracowali w parafialnych poradniach rodzinnych. Tworzyli poradnictwo rodzinne, niejednokrotnie narażając się na szykany ze strony ówczesnych władz. Swoją postawą krzewiły szacunek do życia i małżeństwa.

Szczególny rodzaj wdzięczności wyrażono śp. Zofii Tobjasz, pierwszej instruktorce, która sprawowała tę funkcję do 1996 r. i obecnej doradczyni mgr Małgorzacie Górce.

Ksiądz biskup Henryk Tomasik w homilii wyraził podziękowanie za dzieło obrony życia ludzkiego, pracę dla dobra narzeczonych, małżeństw i ich rodzin. Podkreślił potrzebę jak najlepszego przygotowania do małżeństwa młodych ludzi i otoczenie ich nieustanną troską w dążeniu do świętości.

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka Utraconego - 15 października 2017 r.

 

 W niedzielę 15 października 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej obyła się uroczystość poświęcona dzieciom nienarodzonym. W czasie liturgii wyczytano 50 imion "dzieci utraconych" w czasie ciąży, porodu lub innych okolicznościach. Modlono się w intencji rodziców, którzy przeżyli tę tragedię. Dzieci utracone są już zbawione, ta modlitwa bardzo jest potrzebna ich rodzicom.

Mszy świętej przewodniczył ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin Diecezji Radomskiej, a homilię wygłosił abp Stanisław Nowak z Częstochowy. - Matka Boża Miłosierdzia pochyla się nad wszystkimi rodzinami, które opłakują swoje dzieci - mówił abp Nowak.

Po Mszy św.  pochowano dwoje nienarodzonych dzieci w Grobie Dziecka Nienarodzonego, który mieści się na terenie cmentarza w Skarżysku Kamiennej. Na nagrobku znajduje się wizerunek Matki Bożej. Dzieciątko z aureolą na głowie znajduje się w łonie Maryi. Obok umieszczono cytat z Księgi Proroka Jeremiasza: ?Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię?.

W trakcie nabożeństwa odmówiono różaniec. ?Pragniemy być blisko tych rodziców, modlić się za nich i dać im wsparcie. Chcemy im powiedzieć, że ich dzieci są zbawione i orędują za swymi rodzicami w niebie? - powiedział ks. Adamczyk.

W naszym kraju każdego roku blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka, ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu różnych chorób i wypadków. Pamięć o dzieciach utraconych jest bardzo potrzebna rodzicom, rodzinom ale również nam wszystkim.

 

Rozpoczęcie nowego roku formacji - 2 września 2017 r.

 

 Podsumowanie

 

Po wakacyjnej przerwie Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej rozpoczęło nowy rok formacji.

1.    Msza święta

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w radomskiej Farze. Przewodniczył jej ks. dr Sławomir Adamczyk ? Duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej wraz z ks. dr Dariuszem Karaskiem ? proboszczem par. św. Maksymiliana w Radomiu.

W homilii ks. Sławomir Adamczyk nawiązał do ewangelii o talentach. Talent to zdolności
i charyzmaty. Każdy został w nie bogato wyposażony przez Pana Boga. Szczególnym charyzmatem jest powołanie do małżeństwa i życia rodzinnego. Wyraża się ono przez bycie kobietą lub mężczyzną, możliwość zakochania się, pragnienie założenia trwałego związku małżeńskiego, przekazywanie życia.

Talentem jest także misja otrzymana od Kościoła, biskupa. Taką misją jest bycie doradcą życia rodzinnego. Ten dar trzeba wykorzystać dla narzeczonych, aby ich dobrze przygotować do małżeństwa, ukazać im piękno małżeństwa i doprowadzić do zachwytu nad jego pięknem. Ten dar trzeba wykorzystać, aby wskazać małżonkom potrzebę troski o ich małżeństwo, o ochronę daru życia, które oni przekazują. Trzeba także dawać świadectwo swojego życia małżeńskiego.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli do sali konferencyjnej znajdującej się przy ul. Malczewskiego 1 w Kurii Diecezji Radomskiej

 

2.    Spotkanie w sali Kurii Diecezji Radomskiej

W ramach wykładuzostał omówiony odnowiony program przygotowania do małżeństwa
w formie 10 spotkań ?Droga do szczęśliwego małżeństwa?. Podkreślono konieczność zaangażowania się doradców życia rodzinnego, które jako osoby kompetentne do prowadzenia spotkań z narzeczonymi i małżeństwami mają, dużą rolę do spełnienia w przygotowaniu do małżeństwa. Powinni się znaleźć w tzw. zespole pastoralnym, który zajmuje się prowadzeniem spotkań z narzeczonymi w parafii czy w dekanacie. Mają pomóc duszpasterzom w sprawnej organizacji spotkań i służyć pomocą innym osobom

Zostały omówione wszystkie kwestie związane z nowym programem: treść, forma, metody itp. Zostały także zaprezentowane materiały do spotkań z narzeczonymi: książki: Droga do szczęśliwego małżeństwa ? Katechezy dla narzeczonych, Notatnik dla narzeczonych, Katechizm dla narzeczonych, prezentacje multimedialne, film edukacyjny Chodźmy do domu, zeszyty do ćwiczeń.

Poradnictwo rodzinne ? doskonalenie metod pracy z narzeczonymi w parafialnej poradni rodzinnej ?  mgr Małgorzata Górka.

W drugim bloku tematycznym została przedstawiona struktura duszpasterstwa rodzin w Polsce i w Diecezji Radomskiej. Ukazano rolę doradcy w strukturach duszpasterstwa rodzin oraz odpowiedzialność za przygotowanie do małżeństwa narzeczonych. Omówiono także procedurę otwarcia parafialnej poradni rodzinnej, jej funkcjonowanie, wygląd, wyposażenie w materiały
i pomoce.

Następnie zostały omówione sprawy związane z poprowadzeniem spotkań z narzeczonymi Doradcy mogli zaopatrzyć się w nowe książki i materiały dla narzeczonych.

 

 

Konferencja dla młodzieży "Zachwyt nad ludzka płodnościa" - 11 maja 2017 r.

 

 Podsumowanie

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny ? oddział w Radomiu, Stowarzyszenie ? Radomskie Środowisko Inicjatywa, zorganizowały konferencję dla młodzieży szkół średnich pt. ?Zachwyt nad ludzka płodnością?. Odbyła się ona w Resursie Obywatelskiej w Radomiu w dniu 11 maja 2017 r.

Konferencja miała charakter otwarty, szczególnie adresowana była do młodzieży, młodych małżeństw i doradców.

Program konferencji:

?Płodność, miłość, małżeństwo? ? ks. dr Marek Dziewiecki, psycholog UKSW. W pięknych słowach ukazał małżonków, którzy kochając się wzajemnie przekazują piękno miłości, która zaowocuje miłością do swoich dzieci i kolejnych pokoleń.

?Płodność to dar na całe życie? ? mgr Bożena Rus, instruktor NPR. W swoim wystąpieniu przedstawiła płodność męską i żeńską podkreślając, że należy o nią dbać wykonując systematycznie badania cytologiczne zwłaszcza w odniesieniu do kobiet.

?Wpływ stosowania antykoncepcji na przyszłe zdrowie kobiet? ? Grzegorz Nyc, lekarz ginekolog. Pan doktor przedstawił zgubne działanie środków antykoncepcyjnych na zdrowie kobiety.

Konferencje poprowadził ks. dr Sławomir Adamczyk ? Duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej.

 

W konferencji wzięło udział ponad 200 osób, młodzieży wraz ze swoimi opiekunami.

Podsumowanie Dnia Świętości Życia

 

VIII Radomski Marsz dla Życia 2017 zorganizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej przeszedł ulicami Radomia 25 marca 2017 r. Marsz przeszedł Aleją biskupa Jana Chrapka, ulicą Żeromskiego, do kościoła O. O. Bernardynów . W czasie Marszu odmawiano tajemnice radosne różańca w intencji poszanowania i wynagrodzenia za grzechy przeciwko życiu.

Wzięło w nim udział około 200 osób.

W kościele O. O. Bernardynów doradcy życia rodzinnego odprawili Drogę Krzyżową.

Msza św. i Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego została odprawiona pod przewodnictwem ks. prałata Edwarda Poniewierskiego - kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej z licznym udziałem kapłanów i wiernych. W homilii przedstawił on postać Stanisławy Leszczyńskiej, wielkiej obrończyni życia w Oświęcimiu. Ksiądz prałat zachęcił wszystkich do modlitwy w intencji poszanowania życia człowieka przed pomnikiem Maryi Matki Życia, który stoi w Radomiu, przy ul. Malczewskiego 1.

W czasie Mszy św. po homilii, miał miejsce obrzęd podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Dzieło to podjęło 170 osób. Osoby te otrzymały wizytówki z błogosławieństwem
ks. bpa Henryka Tomasika wraz z krótką modlitwą, którą obrońcy życia wypowiadają każdego dnia przez dziewięć miesięcy.

Na zakończenie tej uroczystości obrońcy życia w uroczystej procesji przeszli pod pomnik Maryi Matki Życia, zawierzając to dzieło i zapalając symboliczne świece.

Każdego roku organizujemy Dzień Świętości Życia. W skład obchodów wchodzą:

- Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę;

- Marsz dla Życia;

- Msza św. z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W Wydziale Duszpasterstwa Rodzin znajduje się Księga Życia, w którą wpisywane są nazwiska osób, które podejmują to dzieło. W 2017 roku wpisano do niej 700 osób.

Współorganizatorzy Marszu:

Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej;

Bractwo Kurkowe św. Sebastiana Radom;

Duszpasterstwo Akademickie Diecezji Radomskiej;

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej;

Fundacja Pro ? Prawo do Życia;

Ruch Rodzin Nazaretańskich;

Ruch Światło Życie - Domowy Kościół, Diakonia Życia;

Radomskie Rady Rycerzy Kolumba;

Radomskie Środowisko ?Inicjatywa?;

Stowarzyszenie ?Solidarność Polskich Rodzin?.

Organizacji marszu pomagały instytucje państwowe:

- Komenda Policji;

- Straż Miejska;

- Pogotowie Ratunkowe;

- Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

Patronat medialny objęły:

- Gość Niedzielny;

 

- Radio Plus.