Zacznij od zaplanowania 7 kroków.

1.    

  Zażywaj codziennie kwas foliowy w dawce 0,4 mg
kwas foliowy jest witaminą, która może uchronić Twoje dziecko przed bardzo poważnymi wadami wrodzonymi takimi jak bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Ponieważ wady te powstają w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu, zanim kobieta zda sobie sprawę z tego, że zostanie matką, ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego przed zajściem w ciążę i w pierwszych miesiącach ciąży.


2. Zgłoś się do lekarza ginekologa
żeby skontrolować stan swojego zdrowia i wykonać podstawowe badania. Szczególnie ważne jest sprawdzenie, czy jesteś odporna na różyczkę. Jeżeli nie, powinnaś poddać się szczepieniu, ponieważ zachorowanie w ciąży jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Jeżeli zażywasz jakieś lekarstwa, upewnij się, czy nie będą one szkodliwe dla Twojego dziecka.

3.Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę
bogatą w składniki odżywcze i witaminy. Staraj się zachować należną masę ciała, ale pamiętaj: to nie jest czas na drastyczne odchudzanie. Ogranicz picie mocnej kawy
i herbaty.
 
4. Nie pal, nie pij, nie używaj narkotyków
one uzależniają dziecko, jeszcze zanim się urodzi i zagrażają poważnie jego zdrowiu. Pamiętaj! Piwo to też alkohol.

5. Unikaj kontaktu z kotami
są one nosicielami toksoplazmozy, która, jeżeli zarazisz się w czasie ciąży, jest dla dziecka bardzo niebezpieczną chorobą. Nie dotykaj i nie jedz surowego mięsa, myj dokładnie warzywa i owoce, ponieważ w ten sposób również możesz zarazić się toksoplazmozą.

6. Wylecz zęby
próchnica jest źródłem zakażenia, które może doprowadzić do infekcji u dziecka
i przedwczesnego porodu.

7. Unikaj toksycznych czynników zewnętrznych
rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, ołów, rtęć są szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Badanie rentgenowskie wykonuj w ciągu pierwszych 9 dni cyklu (licząc od pierwszego dnia miesiączki), aby nie dopuścić do szkodliwego działania promieni RTG na zarodek.

8. Mężczyzna też jest ważny
zdrowie Twojego partnera ma także wpływ na zdrowie Waszego dziecka. Nałogi, niezdrowy tryb życia oraz fizyczne i chemiczne czynniki szkodliwe wpływają negatywnie na organizm mężczyzny przed poczęciem. Mogą powodować zaburzenia płodności i przyczyniać się do nieprawidłowego rozwoju Waszej córeczki lub synka.