Sprawozdanie ze spotkania Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin

18 kwietnia 2012 r.

 

18 kwietnia 2012 r. w godzinach 10.00 – 12.00, w Sali konferencyjnej Kurii Diecezji Radomskiej odbyło się spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin i Kustoszy Sanktuariów Maryjnych Diecezji Radomskiej z Księdzem Biskupem Ordynariuszem Henrykiem Tomasikiem.

 

Program spotkania:

·         przywitanie księdza biskupa, kustoszy Sanktuariów Maryjnych Diecezji Radomskich, Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin

·         wręczenie nominacji nowym Dek. Duszp. Rodzin

·         ks. Sławomir Adamczyk: VII Światowe Spotkanie Rodzin Mediolan 30 maja – 3 czerwca 2012 r.

·         dyskusja

·         mgr Małgorzata Górka: Skuteczność Naturalnych Metod Planowania Rodziny

·         dyskusja

·         informacje Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin

·         podsumowanie i uwagi księdza biskupa

 

Konferencja była bardzo udana i potrzebna. Przekazano wiele ważnych informacji Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. M.in.

·         informacje o VII ŚSR w Mediolanie

·         potrzebę mówienia o tym spotkaniu przez księży w parafiach i dekanatach

·         omówiono NPR i przekazano księżom informacje o oczekiwaniach ludzi święckich względem księży o małżeństwie i rodzinie

·         omówiono przygotowanie do VII ŚSR w Diecezji Radomskiej: Marsz dla Życia i Rodziny oraz festyn rodzinny.

·         przekazano uwagi o przygotowaniu do małżeństwa w diecezji

 

W dyskusji księża wyrażali pogląd o potrzebie ujednolicenia przygotowania do małżeństwa w całej Polsce oraz w duszpasterstwie polonijnym. Istnieje potrzeba wydania stosownej instrukcji, obowiązującej w całej Polsce.

Podjęto także kwestię przygotowania do małżeństwa w naszej diecezji. Chodzi o przygotowanie bezpośrednie do małżeństwa w formie 10 spotkań cyklu półrocznym. Istnieje także potrzeba ujednolicenia tego przygotowania z programem szkolnym realizowanym na katechezie w klasie maturalnej.

Krytycznie także oceniono zaangażowanie księży w dni skupienia dla narzeczonych w sanktuariach maryjnych, w zaniedbywanie spotkań z narzeczonymi w parafiach.

 

Spotkanie było bardzo potrzebne. Oczekuję, że w najbliższym czasie ksiądz biskup wyda stosowny dekret regulujący przygotowanie do małżeństwa oraz duszpasterstwo rodzin.

 

 

Ks. biskup Henryk Tomasik, podziękował za poszczególne wystąpienia, za pracę.