Dzień Świętości Życia, to ważna uroczystość w Kościele, która obchodzona jest 25 marca i przypada dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem.

W ramach obchodów Dnia Świętości Życia, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej w liczbie 45 osób uczestniczyło w XXXV Pielgrzymce Obrońców Życia na Jasnej Górze w dniu 21 marca 2015 r. W programie pielgrzymki były: wykłady, Msza św. i w Droga Krzyżowa.

W niedzielę 22 marca 2015r. o godz. 17.00 spod radomskiej katedry wyruszył VI Radomski Marsz dla życia. Marsz poprowadził ks. dr Sławomir Adamczyk. W czasie Marszu rozważane były tajemnice bolesne różańca w intencji świętości życia. Marsz zakończył się pod figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia pod kościołem oo Bernardynów. Wzięło w nim około 200 osób.

25 marca przypadły główne obchody Dnia Świętości Życia. W tym dniu, w kościele oo. bernardynów, po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, sprawowana była Msza św. z podjęciem dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik ordynariusz Diecezji Radomskiej.

Obecni na Mszy św. modlili się, aby w naszej ojczyźnie i na całym świecie szanowano prawo do życia każdego człowieka, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. A także za wszystkie rodziny katolickie i za matki oczekujące narodzenia swojego dziecka.

W czasie homilii biskup mówił: - Dzisiaj dziękujemy za tych, którzy na poziomie prawa bronią życia, za wszystkie organizacje i instytucje, za nasze duszpasterstwa - szczególnie Duszpasterstwo Rodzin - za wszystkie formy budzenia świadomości szacunku dla życia. Dziękujemy, że wiele matek i ojców rezygnowało z zamachu na życie swego nienarodzonego dziecka wówczas, gdy spotkali pomocną dłoń dobrej matki, ojca, przyjaciela, lekarza ? kogoś, kto pomógł im przyjąć ten dar. Do tego dziękczynienia dołączmy modlitwę błagalną za tych, którzy stanowią prawo, aby w swoich decyzjach uwzględnili tę wielka wartość, jaką jest życie człowieka. Ta szczególna wartość jest określana, jako godność osoby. Modlimy się o szacunek dla każdego dziecka, poszanowanie godności tej osoby od momentu poczęcia. Włączamy się w wielkie dzieło modlitewnej pomocy dziecku poczętemu, ale zagrożonemu.

Po homilii, poproszono osoby, które były gotowe podjęcia się Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, aby wyszły na środek kościoła i złożyły wypełnione deklaracje. Ich nazwiska zostaną zapisane w Księdze Życia. Księga jest prowadzona w Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin od 2000 roku. Do tej pory zostało do niej wpisane prawie 5 000 osób. W 2015 roku do tego grona dołączyli nowi obrońcy życia.

Przyjmujący Duchową Adopcję osoby złożyły uroczyste przyrzeczenie, a następnie wszyscy otrzymali figurę małego Jasia. To naturalnej wielkości model 3 miesięcznego dziecka w łonie matki, w wieku 10 tygodni od poczęcia. - Ma zaledwie 5 cm, można go wziąć do ręki, przytulić, pocałować i uświadomić sobie, że kiedyś każdy z nas tak wyglądał - mówił ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

 

Po Eucharystii, jej uczestnicy, trzymając w dłoniach zapalone białe znicze, przeszli pod pomnik Maryi Matki Życia przy ul. Malczewskiego. Znicze ustawiono przed pomnikiem. Biskup Henryk Tomasik zawierzył dzieło obrony życia Maryi Matce Życia. Wśród osób omodlonych są niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat, osoby które zmagają się z trudnościami życiowymi, ofiary nieludzkiej przemocy, starszych i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość.