Dzień Dziecka Utraconego - 15 października 2017 r.

 

 W niedzielę 15 października 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej obyła się uroczystość poświęcona dzieciom nienarodzonym. W czasie liturgii wyczytano 50 imion "dzieci utraconych" w czasie ciąży, porodu lub innych okolicznościach. Modlono się w intencji rodziców, którzy przeżyli tę tragedię. Dzieci utracone są już zbawione, ta modlitwa bardzo jest potrzebna ich rodzicom.

Mszy świętej przewodniczył ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin Diecezji Radomskiej, a homilię wygłosił abp Stanisław Nowak z Częstochowy. - Matka Boża Miłosierdzia pochyla się nad wszystkimi rodzinami, które opłakują swoje dzieci - mówił abp Nowak.

Po Mszy św.  pochowano dwoje nienarodzonych dzieci w Grobie Dziecka Nienarodzonego, który mieści się na terenie cmentarza w Skarżysku Kamiennej. Na nagrobku znajduje się wizerunek Matki Bożej. Dzieciątko z aureolą na głowie znajduje się w łonie Maryi. Obok umieszczono cytat z Księgi Proroka Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię”.

W trakcie nabożeństwa odmówiono różaniec. „Pragniemy być blisko tych rodziców, modlić się za nich i dać im wsparcie. Chcemy im powiedzieć, że ich dzieci są zbawione i orędują za swymi rodzicami w niebie” - powiedział ks. Adamczyk.

W naszym kraju każdego roku blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka, ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu różnych chorób i wypadków. Pamięć o dzieciach utraconych jest bardzo potrzebna rodzicom, rodzinom ale również nam wszystkim.