Czy decyzja o wprowadzeniu tabletki ?dzień po? jest właściwa?

Aktualna sytuacja

 

Tabletka ?dzień po? będzie jednak dostępna w Polsce bez recepty. ?Taką decyzję podjęła Komisja Europejska, więc my musimy się do tego dostosować? - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pigułka ?dzień po? do tej pory była obecna w Polsce jedynie na receptę. Ale to wkrótce może się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia właśnie przyznało, że dostosuje się do rozwiązań przyjętych przez Komisję Europejską.

Na początku stycznia Komisja Europejska zaleciła zniesienie recept na środek ?dzień po? polecony przez Europejską Agencję Leków na wniosek zainteresowanego producenta. Dzięki tej decyzji koncern nie musi przechodzić żmudnej procedury uzyskania pozwolenia w każdym z osobna kraju Unii Europejskiej, uzyskując w ten sposób dostęp do nowych rynków zbytu. Ostateczna decyzja zależy od przepisów prawnych, obowiązujących w danym kraju.

Polscy eksperci, pracujący dla Europejskiej Agencji Leków (EMA), mieli odrębne zdanie w sprawie preparatu, podobnie jak przedstawiciele kilku innych państw Unii Europejskiej. Według nich jakość, bezpieczeństwo i skuteczność tego produktu nie została dostatecznie potwierdzona. 14 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Polska musi się podporządkować i dopuścić ten środek do wolnej sprzedaży, co jest niezgodne z prawdą. (za www.hli.org.pl).

Profesor Andrzej Zoll zwraca uwagę na to, że środek ten w ogóle nie powinien być w Polsce dopuszczony do użytkowania, gdyż łamie ustawę o planowaniu rodziny z 1993 roku, która chroni życie dziecka poczętego. Wiele kobiet nie wie, w jakim okresie cyklu się znajduje i nie rozróżnia typowej antykoncepcji hormonalnej od tzw. ?pigułki awaryjnej?, która w drugiej fazie cyklu ma charakter poronny.

Racje przeciw pigułce

Tabletka "72 godziny po"lub po stosunku, jest to metoda podawania bardzo wysokiej dawki progestagenu najpóźniej do 72 godzin po stosunku w celu uniemożliwienia zagnieżdżenia się zarodka i jego dalszego rozwoju. Jeśli do poczęcia doszło jest to działanie wczesnoporonne. Przyjmowane hormony mają ogromny wpływ na funkcję podwzgórza i przysadki mózgowej, i ma to ważne znaczenie dla przyszłej płodności. Ważny jest również wiek kobiet, które używają tabletek hormonalnych. Nie powinny z nich korzystać kobiety, które nie ukończyły 18 roku życia, ponieważ ich rozwój hormonalny trwa do 25 roku życia.

Duże dawki preparatu stosowanego w tzw. pigułkach awaryjnych mają bardzo niekorzystny wpływ na układ rozrodczy i gruczoły piersiowe oraz na układ pokarmowy, a także na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i psychikę kobiety. Producent zaś zastrzega, że nie zna skutków jego długoterminowego stosowania. Wspomina też, że istnieje ryzyko rozwoju ciąży pozamacicznej.

Z ulotki: Tabletka "72 godziny po" to dawka hormonów, która może spowodować sporo działań ubocznych, np.  krwawienia śródcykliczne, nudności, ból podbrzusza, uczucie zmęczenia, opóźnienie miesiączki, nieregularne krwawienia i plamienie miesiączkowe, zawroty lub ból głowy, biegunkę, wymioty, tkliwość piersi. Lek ten może rozregulować cykl miesięczny kobiety w znaczący sposób, prowadząc np. do opóźnienia miesiączki, często o więcej niż 7 dni!

Na forach internetowych można znaleźć takie świadectwa młodych kobiet. Objawy: 1. dzień
i kilka godzin po zażyciu - mdłości, zawroty głowy; 2. dzień - bezbolesny, jednak huśtawki nastrojów dawały się we znaki; 3. dzień - tkliwość piersi, znośny ból brzucha, rozkojarzenie, wybuchy płaczu, smutek, złośliwość na innych; 4. dzień - huśtawka nastrojów, złośliwość; 5. dzień - uspokojenie; 6.dzień - bezbolesne i niewielkie plamienie; 7.dzień - wystąpiło krwawienie, ok. 4 dni przed spodziewaną miesiączką, nieco inne niż miesiączkowe, ponieważ mimo iż było obfite, to jednak nie takie jak zwykle. Okropnie bolesne bóle brzucha i podbrzusza, części wewnątrzintymnych, ból głowy, nóg, ogólnie złe samopoczucie towarzyszyło mi przez te wszystkie dni.

Musimy pamiętać o tym, że jeśli współżycie było w dniu owulacji, to może powstać nowe życie. Życie ludzkie powstaje w chwili połączenia się plemnika i komórki jajowej w jajowodzie. Dalej zapłodniona komórka wędruje do macicy, aby tam się zagnieździć.

Stanowisko kościoła

16 stycznia 2015r. Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski zabrał głos na temat preparatu postkoitalnego (tzw. pigułka dzień po). Zespół ma świadomość, że wiele osób wątpi w rzeczywistą naganność stosowania tzw. pigułki dzień po, jednak wiąże się to z brakiem znajomości mechanizmu działania tego preparatu, treści obowiązującego prawa, a niejednokrotnie z brakiem wrażliwości na życie dziecka poczętego. W tych okolicznościach Zespół zwraca się do ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc w kształtowaniu prawidłowej oceny rzeczywistości dotyczącej tzw. antykoncepcji doraźnej oraz wzmacniania postaw odpowiedzialnego rodzicielstwa i hojności w przyjmowaniu potomstwa. Jednocześnie podkreśla, że wspólnym obowiązkiem jest pomoc samotnym matkom i wszystkim tym, których lęk o zdolność zapewnienia potomstwu należnego bytu prowadzi do poszukiwania sposobów na przerwanie ciąży.

 Komisja zwraca również uwagę tym, którzy nie podzielają zaprezentowanego w stanowisku Zespołu poglądu, że częste stosowanie pigułki postkoitalnej bez kontroli lekarza jest brakiem dbałości o stan swojego zdrowia, bowiem antykoncepcja doraźna nie jest obojętna dla zdrowia kobiety. W końcu najbardziej destrukcyjne skutki ma stosownie środków hormonalnych tego rodzaju przez młode kobiety.

Propozycje, co możemy zrobić?

Ten spór pokazuje jak ważne jest nadal przygotowanie młodych ludzi do podjęcia współżycia, ukazania im piękna powołania małżeńskiego i możliwości stania się rodzicami. Kobiety mogą poznać swój cykl i jego funkcjonowanie, aby w sposób odpowiedzialny kierować swoje działania.

Drugim polem działania jest edukacja społeczna. Jak najszybciej trzeba dotrzeć z rzetelną informacją na temat działania i następstw tych środków do polskich kobiet, zwłaszcza do młodych dziewcząt, które mogą zrobić sobie nieodwracalną krzywdę. Rozmawiajcie, zwłaszcza z młodymi. Każdy według własnych możliwości. Mamy też obowiązek bronić życia poczętych dzieci, które same bronić się nie mogą.

Wiele ważnych informacji na ten temat można przeczytać na stronie: www.hli.org.pl. Zachęcam do czytania i przekazywania tych informacji innym.

                                                                                                                      Małgorzata Górka

 

                                                                                   Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej.