Radomski Marsz dla Życia i Rodziny - 20 maja 2018

 

 

W niedzielę w Święto Zesłania Ducha św., 20 maja 2018 r. ulicami Radomia przeszedł VII Radomski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: „W dużej rodzinie miłość nie zginie”. Radomski Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął się Mszą św. sprawowaną w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika, któremu towarzyszyło wielu kapłanów z radomskich parafii.

Po Eucharystii Marsz wyruszył ulicami naszego miasta przy akompaniamencie i śpiewach prowadzonych przez młodzież z Ruchu Światło Życie z naszej diecezji. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Jerzym Zawodnikiem, parlamentarzyści, członkowie różnych organizacji i stowarzyszeń. Liczną grupę stanowiły duże rodziny: starsze i młodsze z małymi dziećmi.

Marsz był bardzo kolorowy, niesiono wiele kolorowych chorągiewek, wiatraczków, balonów, emblematów i haseł tj.; „Nie jestem sama jest tata i mama”, „To co dobre się zaczyna, gdy pojawia się rodzina”, „Dziękuję za życie”, „Nie ma jak u mamy”, „Niskie podatki dla ojca i matki” itp.

Po drodze były dwa przystanki. W czasie jednego z nich przed kościołem Garnizonowym Irmina Boniecka – Prezes Fundacji „Pro” odczytała Apel w obronie życia człowieka i zachęcała do złożenia podpisu. Podpisy pod Apelem zostały przekazane posłom i parlamentarzystom Ziemi Radomskiej, aby w ten sposób wyrazić naszą troskę o prawo do życia każdego człowieka, a najbardziej tego chorego i bezbronnego. W ten sposób udało się zebrać ponad 1500 podpisów. Następnie Lucyna Wiśniewska odczytała list od Marszałka Marka Jurka – Prezesa Prawicy Rzeczpospolitej.

W czasie drugiego przystanku u zbiegu ulic Żeromskiego i Moniuszki, młodzież przedstawiła scenkę rodzinną w formie kabaretu ukazującą życie codzienne małżonków.

Po dojściu do placu miały miejsce przemówienia: bpa Henryka Tomasika – Ordynariusza Diecezji Radomskiej, Wiceprezydenta Miasta Radomia Jerzego Zawodnika, Sylwii Zborowskiej z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Waldemara Wasiewicza – Prezesa Stowarzyszenia „Dużych Rodzin” oraz przedstawione zostało świadectwo Bawera Aondo – Akaa. Wszyscy ukazywali ogromną wartość, jaka niesie za sobą rodzina.

 

Następnie odbył się koncert ewangelizacyjny zespołu „Moja Rodzina” z Płocka.

Dla dzieci i ich rodzin zorganizowano wiele atrakcji, były konkursy i zabawy. Wolontariusze z Arki wręczały dzieciom kolorowe balony, napoje i słodkości.

 

W związku z Marszem dla Życia i Rodziny zorganizowano konkurs plastyczny i literacki na który nadesłano wiele prac plastycznych z kilkunastu ośrodków szkolnych oraz prace literackie. W czasie trwania Marszu na zakończenie laureatom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez wielu radomskich sponsorów.

W organizację Marszu zaangażowało się wiele organizacji i instytucji, które pomagały dzieciom w dobrej zabawie. W Marszu dla Życia i Rodziny w naszym mieście tradycyjnie uczestniczyło bardzo wielu mieszkańców miasta około 3 tysięcy. Piękna i słoneczna pogoda nastrajała do dobrej zabawy, radosnego, świętowania i promowania wartości rodzinnych.

Małgorzata Górka